Multicomp Pro MCMR50V224M4X7 Cap, 0.22µF, 50V, 20% Electrolytic Capacitor
infotip-icon
View other Aluminium Capacitors dimensions or variations
Please select at least one specification below.
Voltage
50 V
Dimensions
4 (Dia.) x 7 mm
Capacitance
0.22 µF
Lifetime
1000 hours @ 85°C
Ripple Current
3 mA
Leakage Current
4.7 µA
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
85°C
Tolerance
± 20%