Multicomp Pro MCMR35V107M8X7 Cap, 100µF, 35V, 20% Electrolytic Capacitor
infotip-icon
View other Aluminium Capacitors dimensions or variations
Please select at least one specification below.
Voltage
35 V
Dimensions
8 (Dia.) x 7 mm
Capacitance
100 µF
Lifetime
1000 hours @ 85°C
Ripple Current
97 mA
Leakage Current
4.7 µA
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
85°C
Tolerance
± 20%