Multicomp Pro MCMR12X472 JTL Chip Smd Resistor, Res, 4K7, 5%, 0.25W, 1206
infotip-icon
View other Surface Mount Resistors dimensions or variations
Please select at least one specification below.
Tolerance
± 5%
Series
MCMR12
Resistance
4.7 kohm
Power Rating
250 mW
Technology
Thick Film
Temperature Coefficient
± 100 ppm/°C
Automotive Standard
AEC-Q200
Package Size Code
1206 [3216 Metric]
Voltage Rating
200 V