Multicomp Pro MCMR06X5601FTL Res, 5K6, 1%, 0.1W, 0603, Ceramic
Resistance
5.6 kohm
Power Rating
100 mW
Technology
Thick Film
Temperature Coefficient
± 100 ppm/°C
Automotive Standard
AEC-Q200
Package Size Code
0603 [1608 Metric]
Qualification
Voltage Rating
75 V