Multicomp Pro MCMR06X1502FTL Res, 15K, 1%, 0.1W, 0603, Ceramic
infotip-icon
View other Surface Mount Resistors dimensions or variations
Please select at least one specification below.
Series
MCMR
Resistance
15 kohm
Power Rating
100 mW
Technology
Thick Film
Temperature Coefficient
± 100 ppm/°C
Automotive Standard
AEC-Q200
Package Size Code
0603 [1608 Metric]
rohsCompliant
YES
This spec is not available in the specification table.
Qualification
AEC-Q200
Voltage Rating
75 V