Multicomp Pro MCMR06X1200FTL Res, 120R, 1%, 0.1W, 0603
Series
MCMR06
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
155°C
Resistance
120 ohm
Power Rating
100 mW
Technology
Thick Film
Temperature Coefficient
± 100 ppm/°C
Automotive Standard
AEC-Q200
Package Size Code
0603 [1608 Metric]
Length
1.6 mm
Width
0.85 mm
Series
MCMR06
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
155°C
Resistance
120 ohm
Power Rating
100 mW
Technology
Thick Film
Temperature Coefficient
± 100 ppm/°C
Automotive Standard
AEC-Q200
Package Size Code
0603 [1608 Metric]
Length
1.6 mm
Width
0.85 mm
Qualification
Voltage Rating
75 V
rohsCompliant
YES
Qualification
Voltage Rating
75 V