Multicomp Pro MCMR04X102 JTL Chip Smd Resistor, Res, 1K, 5%, 0.0625W, 0402
Tolerance
± 5%
Series
MCMR04
Resistance
1 kohm
Power Rating
62.5 mW
Technology
Thick Film
Temperature Coefficient
± 100 ppm/°C
Automotive Standard
AEC-Q200
Package Size Code
0402 [1005 Metric]
Voltage Rating
50 V