Multicomp Pro MCMHR6V3107M6.3X7 Cap, 100µF, 6.3V, 20% Electrolytic Capacitor
Voltage
6.3 V
Dimensions
6.3 (Dia.) x 7 mm
Capacitance
100 µF
Lifetime
1000 hours @ 105°C
Ripple Current
70 mA
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Tolerance
± 20%