Multicomp Pro MCMHR50V225M4X7 Cap, 2.2µF, 50V, 20% Electrolytic Capacitor
Voltage
50 V
Dimensions
4 (Dia.) x 7 mm
Capacitance
2.2 µF
Lifetime
1000 hours @ 105°C
Ripple Current
19 mA
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Tolerance
± 20%