Multicomp Pro MCMHR16V226M5X7 Cap, 22µF, 16V, 20% Electrolytic Capacitor
Voltage
16 V
Dimensions
5 (Dia.) x 7 mm
Capacitance
22 µF
Lifetime
1000 hours @ 105°C
Ripple Current
38 mA
Leakage Current
3.52 µA
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Tolerance
± 20%