Multicomp Pro MCMHR10V227M8X7 Cap, 220µF, 10V, 20% Electrolytic Capacitor
infotip-icon
View other Aluminium Capacitors dimensions or variations
Please select at least one specification below.
Voltage
10 V
Dimensions
8 (Dia.) x 7 mm
Capacitance
220 µF
Lifetime
1000 hours @ 105°C
Ripple Current
125 mA
Leakage Current
3 µA
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Tolerance
± 20%