Multicomp Pro MCLRP12FTWRR180 Res, R18, 1%, 3W, Metal Strip, 2512
Tolerance
± 1%
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
170°C
Resistance
0.18 ohm
Power Rating
3 W
Temperature Coefficient
± 75 ppm/°C
Automotive Standard
AEC-Q200
Package Size Code
2512 [6432 Metric]
Length
6.4 mm
Width
3.2 mm
rohsCompliant
YES
This spec is not available in the specification table.
Height
0.7 mm