Multicomp Pro MCLRP12FTDRR039 Current Sense Res, 0R039, 1%, 3W, 2512
infotip-icon
View other Surface Mount Resistors dimensions or variations
Please select at least one specification below.
Tolerance
± 1%
Series
LRP
Resistance
0.039 ohm
Power Rating
3 W
Technology
Metal Strip
Temperature Coefficient
± 50 ppm/°C