Multicomp Pro MCLRP10JTWTR050 Res, R05, 5%, 1W, Metal Strip, 2010
Tolerance
± 5%
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
170°C
Resistance
0.05 ohm
Power Rating
1 W
Temperature Coefficient
± 75 ppm/°C
Automotive Standard
AEC-Q200
Package Size Code
2010 [5025 Metric]
Length
5 mm
Width
2.4 mm
rohsCompliant
YES
This spec is not available in the specification table.
Height
0.55 mm