Multicomp Pro MCLRP06FTETR020 Current Sense Res, 0R02, 1%, 1W, 1206
View Brand
Brand:
MULTICOMP PRO
Model:
MCLRP06FTETR020
Technical Data Sheets
Technical Data Sheet (700.74KB) EN
Specifications
View other
Surface Mount Resistors
dimensions or variations
Please select at least one specification below.
Find Selected Specs
Tolerance
± 1%
Series
LRP
Resistance
0.02 ohm
Power Rating
1 W
Technology
Metal Strip
Temperature Coefficient
± 100 ppm/°C