Multicomp Pro MCLRP06FTETR020 Current Sense Res, 0R02, 1%, 1W, 1206
infotip-icon
View other Surface Mount Resistors dimensions or variations
Please select at least one specification below.
Tolerance
± 1%
Series
LRP
Resistance
0.02 ohm
Power Rating
1 W
Technology
Metal Strip
Temperature Coefficient
± 100 ppm/°C