Multicomp Pro MCLPR63V228M26X25 Cap, 2200µF, 63V, Alu Elec, Snap In
infotip-icon
View other SMD Aluminium Electrolytic Capacitors dimensions or variations
Please select at least one specification below.
Capacitance
2200 µF
Capacitance Tolerance
± 20%
Diameter
26 mm
Operating Temperature Max
85°C
Operating Temperature Min
-40°C
Product Diameter
26 mm
Product Height
25 mm
roHS Compliant
YES
Voltage Rating
63 V
Ripple Current AC
2.58 A
Capacitor Terminals
Quick Connect, Snap-In
This spec is not available in the specification table.
Lifetime @ Temperature
2000 hours @ 85°C
Lead Spacing
10 mm