Multicomp Pro MCKNP03UJ0502B00. Wirewound Resistor, 5KOHM, 3W, 5%
Power Rating
3 W
Temperature Coefficient
± 300 ppm/°C
Resistance Tolerance
± 5%
Voltage Rating
500 V
Resistor Type
Flame Proof
Resistance
5 Kohm