Multicomp Pro MCKLZ063M682P50Y Cap, 6800µF, 63V, Alu Elec, Snap In
infotip-icon
View other SMD Aluminium Electrolytic Capacitors dimensions or variations
Please select at least one specification below.
Capacitance
6800 µF
Capacitance Tolerance
± 20%
Diameter
35 mm
ESR
0.016 ohm
Operating Temperature Max
105°C
Operating Temperature Min
-40°C
Product Diameter
35 mm
Product Height
50 mm
roHS Compliant
YES
Voltage Rating
63 V
Capacitor Terminals
Quick Connect, Snap-In
This spec is not available in the specification table.
Lifetime @ Temperature
2000 hours @ 105°C
Lead Spacing
10 mm