Multicomp Pro MCHPR16V478M22X25 Cap, 4700µF, 16V, Alu Elec, Snap In
infotip-icon
View other SMD Aluminium Electrolytic Capacitors dimensions or variations
Please select at least one specification below.
Capacitance
4700 µF
Capacitance Tolerance
± 20%
Diameter
22 mm
Operating Temperature Max
105°C
Operating Temperature Min
-40°C
Product Diameter
22 mm
Product Height
25 mm
roHS Compliant
YES
Voltage Rating
16 V
Ripple Current AC
1.2 A
Capacitor Terminals
Quick Connect, Snap-In
This spec is not available in the specification table.
Lifetime @ Temperature
2000 hours @ 105°C
Lead Spacing
10 mm