Multicomp Pro MCGPR63V475M5X11 Cap, 4.7µF, 63V, 20% Electrolytic Capacitor
Voltage
63 V
Dimensions
5 (Dia.) x 11 mm
Capacitance
4.7 µF
Lifetime
2000 hours @ 85°C
Leakage Current
16.86 µA
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
85°C
Tolerance
± 20%