Multicomp Pro MCGPR50V228M16X32 Cap, 2200µF, 50V, 20% Electrolytic Capacitor
Voltage
50 V
Dimensions
16 (Dia.) x 32 mm
Capacitance
2200 µF
Lifetime
2000 hours @ 85°C
Ripple Current
1.9 A
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
85°C
Tolerance
± 20%