Multicomp Pro MCGPR35V337M10X16 Cap, 330µF, 35V, 20% Electrolytic Capacitor
Voltage
35 V
Dimensions
10 (Dia.) x 16 mm
Capacitance
330 µF
Lifetime
2000 hours @ 85°C
Leakage Current
118.5 µA
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
85°C
Tolerance
± 20%