Multicomp Pro MCGPR35V227M10X13 Cap, 220µF, 35V, 20% Electrolytic Capacitor
infotip-icon
View other Aluminium Capacitors dimensions or variations
Please select at least one specification below.
Voltage
35 V
Dimensions
10 (Dia.) x 13 mm
Capacitance
220 µF
Lifetime
2000 hours @ 85°C
Leakage Current
14.55 µA
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
85°C
Tolerance
± 20%