Multicomp Pro MCGPR25V336M5X11 Cap, 33µF, 25V, 20% Electrolytic Capacitor
Voltage
25 V
Dimensions
5 (Dia.) x 11 mm
Capacitance
33 µF
Lifetime
2000 hours @ 85°C
Ripple Current
95 mA
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
85°C
Tolerance
± 20%