Multicomp Pro MCGPR16V228M13X21 Cap, 2200µF, 16V, 20% Electrolytic Capacitor
infotip-icon
View other Aluminium Capacitors dimensions or variations
Please select at least one specification below.
Voltage
16 V
Dimensions
13 (Dia.) x 21 mm
Capacitance
2200 µF
Lifetime
2000 hours @ 85°C
Leakage Current
8.28 µA
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
85°C
Tolerance
± 20%