Multicomp Pro MCGPR16V226M5X11 Cap, 22µF, 16V, 20% Electrolytic Capacitor
infotip-icon
View other Aluminium Capacitors dimensions or variations
Please select at least one specification below.
Voltage
16 V
Dimensions
5 (Dia.) x 11 mm
Capacitance
22 µF
Lifetime
2000 hours @ 85°C
Leakage Current
6.52 µA
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
85°C
Tolerance
± 20%