Multicomp Pro MCGLR50V107M10X13 Cap, 100µF, 50V, 20% Electrolytic Capacitor
Voltage
50 V
Dimensions
10 (Dia.) x 13 mm
Capacitance
100 µF
Lifetime
2000 hours @ 105°C
Ripple Current
360 mA
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Tolerance
± 20%