Multicomp Pro MCGLR35V107M8X11 Cap, 100µF, 35V, 20% Electrolytic Capacitor
Voltage
35 V
Dimensions
8 (Dia.) x 11 mm
Capacitance
100 µF
Lifetime
2000 hours @ 105°C
Ripple Current
350 mA
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Tolerance
± 20%