Multicomp Pro MCGLR25V227M8X14 Cap, 220µF, 25V, 20% Electrolytic Capacitor
Voltage
25 V
Dimensions
8 (Dia.) x 14 mm
Capacitance
220 µF
Lifetime
2000 hours @ 105°C
Ripple Current
360 mA
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Tolerance
± 20%