Multicomp Pro MCGLR100V475M5X11 Cap, 4.7µF, 100V, 20% Electrolytic Capacitor
infotip-icon
View other Aluminium Capacitors dimensions or variations
Please select at least one specification below.
Voltage
100 V
Dimensions
5 (Dia.) x 11 mm
Capacitance
4.7 µF
Lifetime
2000 hours @ 105°C
Ripple Current
100 mA
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Tolerance
± 20%