Multicomp Pro MCGLR100V225M5X11 Cap, 2.2µF, 100V, 20% Electrolytic Capacitor
Voltage
100 V
Dimensions
5 (Dia.) x 11 mm
Capacitance
2.2 µF
Lifetime
2000 hours @ 105°C
Ripple Current
45 mA
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Tolerance
± 20%