Multicomp Pro MCGLR100V107M10X20 Cap, 100µF, 100V, 20% Electrolytic Capacitor
infotip-icon
View other Aluminium Capacitors dimensions or variations
Please select at least one specification below.
Voltage
100 V
Dimensions
10 (Dia.) x 20 mm
Capacitance
100 µF
Lifetime
2000 hours @ 105°C
Ripple Current
530 mA
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Tolerance
± 20%