Multicomp Pro MCCFR02SJ0101A19 Carbon Film Resistor, 100 Ohm, 2W, 5%
infotip-icon
View other Through Hole Resistors dimensions or variations
Please select at least one specification below.
Power Rating
2 W
Product Range
MCCFRSJxxxA19 Series
Temperature Coefficient
-450 ppm/°C
Resistance Tolerance
± 5%
Voltage Rating
350 V
Operating Temperature Max
155 °C
Operating Temperature Min
-55 °C
Resistor Type
General Purpose
Product Length
16 mm
Resistance
100 Ohm
Product Diameter
5.5 mm