Multicomp Pro MC0402B471K500CT Cap, 470PF, 50V, 10%, X7R, 0402
View Brand
Brand:
MULTICOMP PRO
Model:
MC0402B471K500CT
Technical Data Sheets
Technical Data Sheet (1.67MB) EN
Technical Data Sheet (1.75MB) EN
Specifications
View other
Multilayer Ceramic Capacitors
dimensions or variations
Please select at least one specification below.
Find Selected Specs
Capacitance Tolerance
± 10%
Operating Temperature Max
125°C
Operating Temperature Min
-55°C
Product Width
0.5
mm
Product Length
1.02
mm
Capacitance
470 pF
Capacitor Terminals
SMD
Dielectric Characteristic
X7R
Voltage (DC)
50 V
Voltage Rating
50 V