Multicomp Pro MC0402B103K100CT Cap, 0.01µF, 10V, 10%, X7R, 0402
infotip-icon
View other Multilayer Ceramic Capacitors dimensions or variations
Please select at least one specification below.
Capacitance Tolerance
± 10%
Operating Temperature Max
125°C
Operating Temperature Min
-55°C
Product Width
0.5
mm
Product Length
1.02
mm
Capacitance
10000 pF
Capacitor Terminals
Wraparound
Dielectric Characteristic
X7R
Voltage (DC)
10 V
Voltage Rating
10 V