Multicomp Pro MC0201X153K6R3CT Cap, 0.015µF, 6.3V, 10%, X5R, 0201
infotip-icon
View other Multilayer Ceramic Capacitors dimensions or variations
Please select at least one specification below.
Capacitance Tolerance
± 10%
Operating Temperature Max
85°C
Operating Temperature Min
-55°C
Capacitance
15000 pF
Capacitor Terminals
SMD
Dielectric Characteristic
X5R
Voltage Rating
6.3 V