Multicomp Pro MC0201L6F5621SE Res, 5K62, 1%, 0.05W, 0201, Thick Film
infotip-icon
View other Surface Mount Resistors dimensions or variations
Please select at least one specification below.
Series
MC 1%
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
125°C
Resistance
5.62 kohm
Power Rating
50 mW
Technology
Thick Film
Temperature Coefficient
± 200 ppm/°C
rohsCompliant
YES
This spec is not available in the specification table.
Voltage Rating
25 V