Multicomp Pro MC0201L6F1000SE. Res, Thick Film, 100R, 1%, 0.05W, 0201
infotip-icon
View other Surface Mount Resistors dimensions or variations
Please select at least one specification below.
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
125°C
Resistance
100 ohm
Power Rating
50 mW
Technology
Thick Film
Temperature Coefficient
± 200 ppm/°C
Package Size Code
0201 [0603 Metric]
Length
0.6 mm
Width
0.3 mm
rohsCompliant
YES
This spec is not available in the specification table.
Voltage Rating
25 V