Multicomp Pro MC009150 Res, 1K5, 0.1%, 0.125W, 1206, Thin Film
infotip-icon
View other Surface Mount Resistors dimensions or variations
Please select at least one specification below.
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
155°C
Resistance
1.5 kohm
Power Rating
125 mW
Technology
Thin Film
Package Size Code
1206 [3216 Metric]
Length
3.2 mm
Width
1.6 mm
rohsCompliant
YES
This spec is not available in the specification table.
Voltage Rating
150 V