Multicomp Pro 2206SA-25-46 Socket, Pcb, 1 Row, Vert, 25WAY
infotip-icon
View other PCB Receptacles dimensions or variations
Please select at least one specification below.
Current Rating
1A
Contact Material
Phosphor Bronze
Gender
Receptacle
Contact Plating
Gold Plated Contacts
Contact Resistance
20 Mohm
Operating Temperature Min
-25°C
Operating Temperature Max
125°C
Pitch Spacing
1.27 mm
Flammability Rating
UL94V-0
This spec is not available in the specification table.
RohsCompliant
YES
No. of Contacts
25 Contacts
Contact Termination Type
Through Hole
No. of Rows
1 Rows
Insulation Resistance
500 Mohm
Withstand Voltage
500 V
Voltage Rating VAC
50 V