Multicomp Pro 2199R5-20G-301523 Header, 2 Row, R/ANGLE, 20WAY
infotip-icon
View other PCB Headers dimensions or variations
Please select at least one specification below.
Contact Material
Copper Alloy
Contact Plating
Gold Plated Contacts
Contact Termination Type
Through Hole
Operating Temperature Min
-25°C
Operating Temperature Max
105°C
No. of Rows
2 Rows
Pitch Spacing
1.27 mm
Insulation Resistance
1000 Mohm
Current Rating
1A
This spec is not available in the specification table.
Contact Resistance
20 mohm
No. of Contacts
20 Contacts
Withstand Voltage
500 V
Voltage Rating
50 V