Multicomp MC0805N103J500A5.08MM Capacitance:10000pF
infotip-icon
View other Multilayer Ceramic Capacitors dimensions or variations
Please select at least one specification below.
Capacitance Tolerance
± 5%
Operating Temperature Max
125°C
Operating Temperature Min
-55°C
Capacitor Terminals
Radial Leaded
Dielectric Characteristic
C0G / NP0
Voltage Rating
50 V
Capacitor Case Style
0805 [2012 Metric]
This spec is not available in the specification table.
RoHSCompliant
YES
Product Range
MC Series
Lead Spacing
5.08 mm