Multicomp MC0805B392K500A2.54MM Ceramic Capacitor 3900PF, 50V, X7R, 10%, Radial
Capacitance Tolerance
± 10%
Operating Temperature Max
125°C
Operating Temperature Min
-55°C
Capacitance
3900 pF
Capacitor Terminals
PC Pin
Dielectric Characteristic
X7R
Voltage (DC)
50 V
RoHSCompliant
YES
This spec is not available in the specification table.
Capacitor Case / Package
Radial Leaded
Product Range
MC Series
Lead Spacing
2.54 mm