Misumi MTUBE-YZ-12.7 Heat Shrink Tubes Printable, Shrinkage2:1
infotip-icon
View other Heat-Shrinkable Tube dimensions or variations
Please select at least one specification below.
Material
PO (Polyolefin)
Internal Diameter After Contraction
6.4 mm
Internal Diameter Before Contraction
12.7 mm
Shrinkage Rate
2:1 to Less Than 3:1
Wall Thickness After Shrinking
0.64 mm