Misumi E-MSDNS20-45-NR-DGM1 Compact Cylinders Msd Series
infotip-icon
View other Pneumatic Cylinders dimensions or variations
Please select at least one specification below.
Application
Standard
Main Body Shape
Thin
Cylinder Operation Method
Double Acting
Piston Rod Tip Shape
Tapped
Magnetic Switch Type
Electronic Magnetic Switch-2-Wire Type
Inner Diameter
20 mm
Stroke
45 mm
Rod Operation Method
Single-Rod
Operating Temperature
-20°C - 70°C
Operating Pressure
0.15 MPa - 0.8 MPa