Misumi C-SCPW28-6-6 Disc Couplings High Regidity Double Disc, Clamping Type
Brand:
MISUMI
Model:
C-SCPW28-6-6
infotip-icon
View other Shaft Couplings dimensions or variations
Please select at least one specification below.
Length
32.2 mm
Body Material
Aluminum Alloy
Shaft Bore Diameter 1
6 mm
Shaft Bore Diameter 2
6 mm
Outer Diameter
28 mm
Allowable Torque Range
1.01 - 3.00 Nm