M515000800100 Crrgblt Sstl Pln 100mm Sqr PK25
Material
Stainless Steel
Length
25 mm
Thread Size
M8x1.25
Finish
Plain
Maximum Head Height
4.88 mm
Dimensional Standards
DIN 603
Tensile Strength
101,500 psi
Neck Height
5.6 mm
Neck Width
8.58 mm
Thread Style
Partially Threaded
Neck Type
Square
Max. Head Diameter
20.65 mm
System of Measurement
Metric
Minimum Thread Length
22 mm