M515000600100 Crrgblt Sstl Pln 100mm Sqr PK50
infotip-icon
View other Coach Bolts dimensions or variations
Please select at least one specification below.
Material
Stainless Steel
Length
40 mm
Thread Size
M8x1.25
Finish
Plain
Maximum Head Height
4.88 mm
This spec is not available in the specification table.
Thread Type
Coarse
Dimensional Standards
DIN 603
Tensile Strength
101,500 psi
Neck Height
5.6 mm
Neck Width
8.58 mm
Thread Style
Partially Threaded
Neck Type
Square
Max. Head Diameter
20.65 mm
System of Measurement
Metric
Minimum Thread Length
22 mm