M510500600110 Shcs Ss M6-1 110mm L PK25
infotip-icon
View other Screw dimensions or variations
Please select at least one specification below.
Unit System
Metric
Thread Size
M6-1
Length
110 mm
Material
Stainless Steel
Thread Type
Partially Threaded
Head Type
Standard
Drive Style
Socket
Finish
Plain
Thread Style
Partially Threaded
This spec is not available in the specification table.
Minimum Thread Length
30 mm
Thread Direction
Right Hand
Dimensional Standards
DIN 912
Drive Size
5 mm
Material Grade/Class
18-8
Head Height
6 mm
Head Diameter
10 mm